تبلیغات
control - فصل 2 - نرم افزار كنترل فرآیند LAN90 PCV (سیستم های كنترل توزیع شده DCS)
درباره وب سایت

ارتباط با ما:


mehdi400v@yahoo.com
آرشیو وب سایت
نویسندگان
موضوعات
لینک دوستان
آمار وب سایت
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ورود به پروژه

     LAN 90 PCVنرم افزار كنترل فرآیند می باشد كه می توان آن را بر روی شبكه های مبتنی بر كامپیوترهای شخصی سازگار IBM اجرا نمود .به كمك نرم افزار فوق می توان داده های زمان – حقیقی فرآیند را ( از طریق Elsag Bailey INFI90 open و شبكه DCS,90 ) مشاهده ، دستكاری جمع آوری و تحلیل نمود .

LAN 90 PCV بازه وسیع از سخت افزارها با پیكر بندی های مختلف را پشتیبانی می نماید :

• از طریق پورت استاندارد یا كارت سریال هوشمند به INFI90 DCS متصل می گردد .

• به PCU Stand Alone متصل می گردد .

• بر روی سیستم ها تحت شبكه یا كامپیوترهای Stand Alone اجراء می گردد

• سیستم های تحت شبكه را می توان با افزونگی به INFI90 OPEN SYSTEM متصل كرد .

• داده ها را روی حافظه جانبی متعددی نظیر: دیسكهای سخت ،فلاپی دیسكها و دیسكهای نوری ذخیره نمود .

• فرمانهای صادره از صفحه كلیدهای معمول ، صفحه كلید بهره بردار Bailey Elsag و پانلهای نمایش Elsag Bailey را اجرا می كند .

• پشتیبان قابل نصب برای PLC .

یك مجموعه كامل از وظایف پیكر بندی كنسول كه به طور on- line در دسترس هستند :

• پایگاه داده Tag ، نقاطی را كه INFI 90 مونیتور كرده یا كنترل می كند ، می تواند on- line تعریف كند .

• تمامی متن های قابل پیكربندی بصورت on-line قابل تصحیح بوده و میتوان بعضی متن های استاندارد را اضافه كرد .

• فركانس آلارم ها ، قطع آلارم و تأیید آلارمهای ارسال شده به سایر كنسولها به صورت on line قابل پیكربندی میباشد .

• TRENDS ( مقادیر TAG به طور منظم جمع آوری شده و روی دیسك ذخیره می شود ) به طور ON- LINE تعریف میشود .

• صفحات گرافیكی را به صورت on line می توان پیكر بندی كرد تا صفحه نمایش و كنترل در صفحات گرافیك بای هر نوع TAG اضافه شود .

سازگاری با سایر كنسولهای ELSAG BAILY این امكان را در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از توابع ایستگاه مهندسی ELSAG BAILEY سیستم LAN 90 PCV بصورت OFF-LINE پیكر بندی گردند . صفحات گرافیكی ، پایگاه داده های TAG,TREND را می توان به طور ON-LINE ایجاد نموده و بر روی سیستم LAN 90بار گذاری نمود .

مجموعه كامل وظایف كنترلی و نظارتی كه باعث می گردند ، LAN 90 یك سیستم قوی برای كنسول بهره برداری گردد عبارتند از :

• صفحات گرافیكی رنگی كه امكان نظارت بر مقادیر فرایند و كنترل بر آنها را در اختیار شما قرار می دهد .

• آلارمهای فرایند كه به سهولت با توجه به قابلیتهای پیشرفته آلارم LAN90 مدیریت می شوند . مثل :

• آلارم گروهی ،‌الویت آلارم ،‌ نمایش آلارم ،‌خلاصه آلارم ،‌ INHIBITING OPERATOR ALARM و تایید آلارم عمومی و اختصاصی .

سیستم نمایش وضعیت :‌امكان تشخیص عیب و تعمیر سیستم INFI90 را در اختیار شما قرارمی دهد .

• سیستم ثبت حوادث :‌اطلاعات مربوط به آلارمها ، حوادث فرآیند و عملكرد بهره برداری را جمع آوری و چاپ می نماید .

• نرم افزار های خدماتی :‌ وظایف پشتیبانی زیر را برای فایل ،‌داده ها و سیستم فراهم می كند .

• نرم افزار خدماتی Tag summaries امكان ایجاد فهرستی از tag های پایگاه داده را بطور زنده و لحظه ای فراهم می سازد .

نرم افزار خدماتی FILE و دیسك امكان كپی كردن ( تبادل كردن ) فایلها را با حافظه جانبی كه توسط سیستم پشتیبانی می گردد (‌مثل :‌دیسكهای سخت ،‌ فلاپی دیسكها و دیسكهای نوری ) فراهم می آورد به كمك این برنامه های خدماتی می توان حافظه های جانبی مختلف را فرمت كرده ،‌ از فایل ها پشتیبان تهیه كرده و یا آنهارا بازیابی نمود و فایل های داده ها را در LAN90 PCV به قالب مشترك فایل ها تبدیل نمود .

• صفحات تشخیص عیب سیستم ،‌ وضعیت ارتباطی CIU افزونگی Fail Over ، جمع آوری trend، فعال بودن سیستم و پیام های سیستم را گزارش می كند .

عمده ترین امكاناتی كه در نگارش 5.3 اضافه شده اند عبارتند از :‌

Enhancement. های شبكه – در نگارش های قبل از 5.3 یك برنامه بنام REA تمامی پیام ها را به سایر گروههای شبكه پخش می كند pcv 5.3 قابلیت اجرای چندین كپی از REA را فراهم كرده است . همچنین یك نسخه اضافی از كپی REA به منظور سرویس دهی به MAIL های عمومی ،‌اسكنهای شبكه و گره هایی كه به ندرت به شبكه متصل می گردند ،‌اجرا می گردد .

• گروه های مخفی سازی Tag تمامی Tag پایگاه داده LAN90 را می توان برای گروه های مخفی سازی DCS ; Tag های استاندارد Elsag bailey پیكر بندی نمود ،‌ به كمك این خصیصه می توان اجازه پیكر بندی یا عدم اجازه پیكر بندی هر یك از Tag ها را به بهره برداری سیستم كنترل برای هر یك از گروه های كاربر داد .

• بایگانی داده های بازیابی شده – منوی بازیابی LOG اجازه انتخاب فایل های بایگانی شده از data log ها را بطور مستقیم از هر یك از ولوم های بایگانی LAN90 به كاربر می هد .

• Query داده های بایگانی – برنامه خدماتی Query داده های بایگانی شده در بازیابی داده های بایگانی شده از EDCS كمك موثری محسوب میگردد . نتیجه هر historical query را روی صفحه كنسول می توان مشاهده كرد .

قبل از روشن كردن كامپیوتر ،‌ هر یك از تجهیزات جانبی ( چاپگر ها ،‌ صفحه كلید ٍ،‌ دیسك نوری و غیره )‌باید روشن شده باشند . در واقع كامپیوتر هنگام روشن شدن كانال های ارتباطی خود را با سایر تجهیزات پیكربندی می كند .

شمای كلی از سیستم INFI90

سیستم INFI90 سیستم مدیریت فرایند های توزیع شده می باشد . شبكه ای از واحدهای كنترل از طریق یك حلقه ارتباطی به نحوی به یكدیگر متصل شده اندكه می توانند اطلاعات را با یكدیگر به اشتراك گذارند .

 

واحدهای كنترل كه به واحدهای كنترل فرآیند معروف میباشند ، اطلاعات را از حسگرهای محلی دریافت كرده و از اطلاعات بدست آمده به منظور ایجاد تغییراتی در تجهیزات محلی بكار میرود .

عموماً بهره بردار با روشن یا خاموش كردن پمپ یا شیر برقی سطح یك مخزن را كنترل نمی كند . ولی بهره بردار از طریق برنامه نوشته شده كه كنترل شیر یا موتورها را بر عهده دارد سطح مخزن را در حد مطلوب نگه میدارد .

كنسولهای بهره برداری برای مثال LAN 90 PCV ، داده های فرآیند را نمایش داده ، كنترل فرآیند را آسان می سازد ، LAN 90 PCV از طریق حلقه ارتباطی INFI 90 وبا استفاده از واسط ( CIU یا ICI ) با PCU ارتباط برقرار میكند .

تمامی اطلاعاتی كه توسط PCU جمع آوری میگردد ( مثل دبی ، فشار ، دما . . . ) قابل نمایش می باشند . بهره بردار با استفاده از كلیدهای روی كنسول به منظور ایجاد تغییرات در روند حركت فرآیند ، سیگنالهایی را به PCU ارسال می كند .یك بهره بردار میتواند نقاط تنظیم ، روشن و خاموش شدن تجهیزات یا مقادیر ثابتی را كه در برنامه استفاده می شود را تغییر دهد .

 

واحدهای كنترل كه به واحدهای كنترل فرآیند (PCU )‌ مبنای كنترل سیستم INFI 90 می باشد . PCU مستقیماً به تجهیزات و حسگرهای محلی متصل می گردد . هر PCU از مدولهای مختلف INFI 90 تشكیل شده است . این مدولها هر یك كامپیوترهای كوچكی می باشند كه در راك نصب شده و وظیفه آنها پردازش داده های فرآیند و پیاده سازی روشهای كنترلی فرآیند می باشد .

با توجه به اینكه PCU به حلقه ارتباطی متصل می باشد ، اطلاعات در هر یك از مدولها می تواند با سایر واحدهای كنترلی پروسه به اشتراك گذاشته شود .

شبكه افزونه دارای 2 گره سرور می باشد ( 2 كامپیوتر كه مستقیماً از طریق CIU یا ICI به سیستم INFI 90 متصل می باشند ) گر چه فقط یكی از گره های سرور توسط سایر گرهای شبكه آدرس دهی می شود . گره سرور افزونه ،  اطلاعاتی یكسان با سرور اصلی را از سیستم INFI 90 دریافت می كند . سرور افزونه از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری مشابه سرور می باشد .

واحد واسط كامپیوتر (CIU) یا واسط كامپیوتری INFI-NET (ICI) به منظور ارتباط دادن كامپیوترها ( غیر از مدولهای CPU كه به حلقه ارتباطی INFI 90 متصل می باشند ) به یكدیگر بكار می رود .

LAN 90 PCV از طریق CIU/ICI اطلاعات فرایند را جمع آوری می كند ، اطلاعات بر روی صفحه نمایش نشان داده شده و دستور العمل های كنترلی به PCU فرستاده می شوند .

آداپتور گرافیكی كامپیوتر فوق سازگار با SVGA می باشد . صفحه نمایش منشا اولیه اطلاعات محسوب می شود و بهره بردار می تواند با استفاده از صفحات گرافیكی مختلف به وظایف گوناگون عمل كند . هر یك از صفحات كلید استاندارد ، اعم از صفحه كلیدهای P.B یا صفحه كلیدهای تخت را می توان بكار برد .

كنترل فرآیند و اجرای تمامی وظایف مورد استفاده قرار می گیرند . با استفاده از صفحه كلید می توان نرم افزار را به گونه ای تغییر داد كه به كمك آن بتوان عملیات كلی فرآیند را مشاهده و یا كنترل نمود .

موس نقش یك اشاره گر یا فلش متحرك روی صفحه نمایش را ایفا می كند .

جابجایی موس سبب یك جابجایی نسبی اشاره گر روی صفحه نمایش می گردد . كلیدهای چپ و راست روی موس برای اجرای وظایف مشخص شده توسط كنسول LAN 90 بكار گرفته می شود.

لیست TAG اثرات متقابل بین كنسول و مدولهای كنترل فرآیند را تعریف می كند . كنسول از TAG لیست به منظور شناسایی اینكه كدامیك از نقاط مدولها برای كنترل توسط بهره بردار مفید تر است ، استفاده می كند .

داده های هر یك از مدولها در توابع بلوكی درج شده است . توابع بلوكی دارای اشكال گوناگونی می باشند كه این سبب می گردد همین تنوع در tag ها Lan90pcv به منظور تبادل داده ها با مدولها وجود داشته باشد .

مقادیر tag ها و وضعیت آلامها از طریق حلقه ارتباطی شبكه انتقال می یابد . به این ترتیب دادهها دریافت شده و بر روی صفحه نمایش داده می شود .

 

صفحات گرافیكی از روشهای اولیه برای نمایش اطلاعات tag و كنترل وظیفه tag می باشد . مقادیر tag ها را می توان جمع آوری كرده و روی دیسك سخت كامپیوتر ذخیره نمود . این مجموعه اطلاعات به منظور نمایش روند سیستم و تهیه گزارش مفید می باشد .

هر یك از tag ها را به منظور جمع آوری داده های زمانی می توان انتخاب نمود ، داده های جمع آوری شده را می توان بر حسب زمان ترسیم نمود و یا بر روی صفحه روند سیستم كه مشبك می باشد ، نمایش داد .

LAN 90 PCV می تواند از 99 آلارم گروهی پشتیبانی كند . در ضمن به طور ON-LINE وظیفه نظارت بر وضعیت تمامی آلارمها را مستقل از اینكه مدام صفحه نمایش در حال حاضر بر روی مونیتور نقش بسته است ، به عهده دارد .

زمانیكه آلارمی برای اولین بار ظاهر می گردد ،آلارم فوق تائید نشده می باشد (با چشمك زدن شماره آلارم گروهی مربوطه نمایش داده می شود ) بعد از اینكه بهره بردار وجود آلارم را تائید نمود ، چشمك زدن متوقف می گردد . چنانچه هنگام تایید آلارم ها ، آلارمی به وقوع بپیوندد به سهولت می توان آن را تشخیص داد زیرا آلارم های جدید چشمك زن می باشند .

اطلاعات آلارم می تواند كیفیت بدی داشته باشد . یك TAG زمانی كیفیت بدی دارد كه مقادیرش خارج از رنج كاری بوده یا به دلیل قطع بودن ارتباط با مدول یا حس گر محلی قابل دسترسی نباشد .

تعمیر سیستم INFI90

TAG ها به نحوی می توان تنظیم نمود كه وضعیت هر یك از مدولها متصل به سیستم INFI 90 را به طور لحظه ای مشخص كند . با استفاده از این TAG ها ، صفحات نمایش وضعی، وضعیت كلیه تجهیزات سیستم INFI90 متصل به حلقه ارتباطی سیستم را نمایش می دهد .

سه سطح نمایش وضعیت عبارتند از :

1- صفحه نمایش وضعیت سیستم كه تمامی گروه های متصل به حلقه ارتباطی سیستم اعم از گره های خراب یا سالم لیست می كند .

2- صفحه نمایش گره كه تمامی مدولهای مربوط به یك گره خاص ( مثل CPU) ، حالت فعلی و وضعیت هر یك از مدولها را لیست می كند .

3- صفحه نمایش مدول كه لیستی از جزئیات تمامی مسایل و مشكلات یك مدول خاص را ارائه می دهد .

برنامه ها در حافظه اصلی (RAM) كامپیوتر ها اجرا می گردند . اطلاعات بر روی دیسك سخت ذخیره می شوند و امكان تكثیر داده ها از دیسك سخت بر روی فلاپی دیسك موجود می باشد . مونیتور نیز از نوع CRT می باشد .طبقه بندی: کنترل و ابزار دقیق،
ارسال توسط مهدی میرحسینی | تاریخ : دوشنبه 5 آبان 1393 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر