تبلیغات
control - مهندسی كنترل و مانیتورینگ
درباره وب سایت

ارتباط با ما:


mehdi400v@yahoo.com
آرشیو وب سایت
نویسندگان
موضوعات
لینک دوستان
آمار وب سایت
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ورود به پروژه

مقدمه :
یكی از بزرگترین شاخه های علوم مهندسی جدید،كنترل است وآن علمی است كه در مورد چگونگی تسلط بر پدیده ها وبدست آوردن نتیجه دلخواه از پروسه مورد نظر بحث می كند، ما چه در زندگی روزمره وچه در صنعت با پروسه های كنترلی متفاوتی سروكار داریم وبه ناچار به دنبال راه حلی برای در اختیار گرفتن هر چه مناسب تر این پروسه هاهستیم.
مانیتورینگ نیز از اساسی ترین نیازهای بسیاری از صنایع به خصوص صنایع بزرگ می باشد كه بسیاری از صنایع بدون استفاده از سیستم مانیتورینگ مناسب قادر به ادامه كار خود نیستند.
در این راستا مقاله ای كه در اختیار شماست، نمونه آزمایشگاهی است از یك پروسه كنترل مهم كه به جهت كنترل وپایش كمیات مختلف از یك ماشین مفروض مورد استفاده قرار می گیرد. در این پروژه علاوه بر اندازه گیری خودكار كمیات توسط میكروكنترلر وكنترل خودكار آنها، كاربرد توسط LCD و keyboard یك ارتباط دوجانبه را نیز به منظور پایش وایجاد تغییرات احتمالی مورد نیاز در پروسه كنترل بامیكرو دارد.
امید است این مقاله راه گشای عزیزانی باشد كه خواهان گسترش وبهبود فن آوری ارائه شده جهت كنترل ومانیتورینگ صنعتی در این راستا می باشند.
-كنترل صنعتی ومفاهیم بنیادی
با پیشرفت سریع علوم وپیچیده شدن زندگی انسانها نیاز به بررسی وكنترل هم زمان چند پدیده( كه از دیر باز در زندگی بشر وجود داشته است) بیشتر احساس می شود.
نیاز انسانها به هدف دار كردن زندگی وپدیده های مرتبط با آن وهمچنین علاقه انسانها به نتیجه گیری بهتر وایده آل تر باعث بوجود آمدن شاخه های جدیدی در علوم نوین به نام كنترل شده است كه دامنه فعالیت آن در تمامی صنایع وهمچنین زندگی روزمره انسانها نیز به سرعت رو به گسترش است.
ابتدا جهت آماده شدن اذهان آن دسته از دوستانی كه درس كنترل صنعتی را نگذرانده اند به توضیح برخی از مفاهیم در این رابطه می پردازیم.
سیستم : مجموعه ای از اجزای مختلف است كه با هم كار می كنند وهدف معینی دنبال می كنند.
پروسه (فرآیند): پدیده ای كه مایل به تحت اختیار گرفتن آن هستیم.
مقدار مطلوب :یك فرمان ورودی كه برای هدایت پروسه به آن اعمال می شود. یك پروسه می تواند چندین ورودی داشته باشد.
خروجی(پاسخ) : كمیتی است كه در یك سیستم كنترلی مورد توجه ما می باشد.
اغتشاش(نویز): عاملی است كه بر روی خروجی تأثیر نامطلوبی می گذارد ومی تواند درونی یا بیرونی باشد.
پایداری: میزان ثابت یا تغییر ناپذیری یك خروجی در اثر اعمال اغتشاش.
فید بك(پس خورد) مقایسه خروجی یك سیستم یا مقدار مطلوب وتولید یك سیگنال خطا .
كنترل فرآیند: هدف از كنترل فرآیند این است كه با استفاده از تدابیر وتجهیزات خاص به گونه ای عمل نمائیم كه علی رغم نویز واغتشاش ،خروجی پروسه از ورودی تبعیت كرده وپایداری سیستم حفظ شود.


طبقه بندی: کنترل و ابزار دقیق،
ارسال توسط مهدی میرحسینی | تاریخ : جمعه 9 آبان 1393 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر