تبلیغات
control - شبكه های بی سیم صنعتی (Wireless)
درباره وب سایت

ارتباط با ما:


mehdi400v@yahoo.com
آرشیو وب سایت
نویسندگان
موضوعات
لینک دوستان
آمار وب سایت
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ورود به پروژه

مقدمه

شبكه‌های كامپیوتری بی‌سیم محلی (WLAN) و كاربرد آن در جامعه و بویژه محیط‌های عملیاتی خاص كه در آنها برپائی شبكه‌های معمولی سیمی مقدور نمی‌باشد و یا برپائی آنها باعث كاهش كارائی تجهیزات كامپیوتری می‌گردد، موضوع این تحقیق می‌باشد. دربخش نخست این تحقیق تجهیزات نصب این نوع شبكه‌ها ، تكنولوژیهای مورد استفاده در آنها و همچنین مسائل امنیتی این شبكه‌ها مورد بررسی قرار گرفته اند.
در ادامه به معرفی استاندارد Bluetooth به عنوان یكی از انتخابهای جایگزین اتصالات كابلی قابل حمل پرداخته شده است . استاندارد Bluetooth به عنوان یك تكنولوژی كه از طول موجهای رادیویی كوتاه استفاده میكند جهت كاربردهای طول موج كوتاه1 مطرح شده است وقابلیت استفاده بی سیم از ابزار آلات متفاوت را در یك شبكه به ما می دهد.

استفاده از این استاندارد، مزایای زیادی داردكه سادگی و ارزان بودن آن از جمله آنها می باشد و این استاندارد دسترسی بیسیم به شبكه های محلی و شبكه تلفن موبایل و اینترنت رابرای ما ممكن می سازد .

در این پروژه سعی گردیده تا به امكانات و قابلیتهای این استاندارد و معماری پایه ای و ظرفیت آن ولایه های مختلف آن بحث شود.

شبكه بی‌سیم محلی WLAN 2 مجموعه‌ای انعطاف پذیر برای مبادله اطلاعات است كه جایگزین مناسبی برای شبكه‌های سیمی محسوب میگردد.

در این نوع شبكه با استفاده از امواج رادیوئی و برخی فن‌آوری‌های دیگر ، داده‌ها از طریق هوا ارسال و دریافت می‌گردند و با این كار نیاز به ارتباطات سیمی به حداقل می‌رسد. همچنین مزیت این شبكه ها اینست كه ارتباطات داده‌ای در حال حركت را برای ما امكان پذیر می‌سازند.

این شبكه‌ها محبوبیت خاصی در بین برخی مشاغل و مكانهای عمومی مانند خدمات انبارداری، خدمات بیمارستانی و دانشگاهها پیدا كرده‌اند. در این محیطها از پایانه‌های دستی و Note Book ها برای ارسال همزمان3 اطلاعات به كامپیوترهای مركزی ، استفاده می‌كنند.


 


 

 

برخی مزیتهای شبكه‌های بی‌سیم:

در این نوع از شبكه‌ها كاربران بدون نیاز به اتصال فیزیكی به شبكه می‌توانند به اطلاعات دست پیدا ‌كنند. مدیران این نوع از شبكه‌ها می‌توانند شبكه‌های بزرگی بدون نیاز به سیم‌كشی برپا كنند.

• قابلیت تحرك4 :

در این نوع شبكه كاربران قابلیت حركت در عین متصل بودن به شبكه را دارند. این قابلیت مزایائی داردكه در شبكه‌های سیمی امكان پذیر نیست.

• انعطاف پذیری به هنگام نصب 5:

فن‌آوری بی‌سیم به ما امكان میدهد به سادگی شبكه را گسترش دهیم و شبكه در جاهائی كه امكان سیم‌كشی وجود ندارد، قابل دسترس باشد.

• كاهش هزینه نگهداری6:

با وجود آنكه هزینه برپائی شبكه WLAN به مراتب از نمونه‌های سیمی بیشتر است ، ولی هزینه‌های نگهداری شبكه‌های بی‌سیم به مراتب كمتر است.

• مقیاس پذیری7:

تغییر پیكربندی شبكه‌های WLAN به سادگی قابل تغییر است و WLAN ها با توپولوژی های مختلف می‌توانند به یكدیگر متصل شوند. از شبكه‌های نظیر به نظیر تا شبكه8 Full Infrastructure كه هزاران كاربر می‌توانند به شبكه متصل شوند.

 

برخی كاربردهای شبكه‌های محلی بی‌سیم در جامعه:

• برپائی شبكه كامپیوتری در محلهائی كه امكان عبور سیم در آنها به دلیل مسائل محیطی وجود ندارد مانند اماكن تاریخی و باستانی

• هر سازمانی كه به دلایلی نمی‌خواهد شبكه سیمی داشته باشد مانند داشتن فضای استیجاری یا سایتهای موقتی

• كاربرانی كه دائما در حال حركت می‌باشند مانند پزشكان و كادر درمانی

• شبكه‌های كامپیوتری بیمارستانها برای ارتباط با نقاط حساس و بیماران در حال حركت

• فرودگاهها ، بنادر و ایستگاههای راه‌آهن برای نظارت كامپیوتری بر تردد بار و مسافر

• انبارها به منظور كنترل و خدمات انبارداری و بازرسی كالا

• كارخانجات جهت ارتباطات پیشرفته‌تر و انعطاف پذیرتر

• ایستگاههای موقت جهت خرید و فروش ، پیش‌بینی وضعیت آب و هوا و آلودگی، كنترل و نظارت گمركی و پلیسی مانند پلیس جنائی و راهنمائی و رانندگی و . . .

روشهای "امكان سنجی، طراحی ، راه اندازی" شبكه های Wireless

هدف از برقراری ارتباطات بی سیم9 گستردن شبكه ارتباطی وسیع بین ساختمان های یك مجموعه است. به گونه ای كه هر ساختمان بوسیله چنین روشی به شكل كاملا" مستقل از بسترهای معمول مخابراتی (سیم و كابل) با سایر ساختمان های مجموعه ارتباط برقرار كرده و از سرویس های گوناگون كاربردی بهره مند گردد.این ساختمان می تواند یك مجموعه اداری10 ،یك كارخانه11و یا یك محل مسكونی12 و از این دست باشد.

چنین گسترده وسیعی كه قلمروی آن می تواند تا حد یك شبكه13MAN وسعت گیرد. بالقوه تواناست تا به عنوان شاهراه ارتباطی 14 داخل سازمانی ایفای نقش كرده و در كنار بسیاری از ارتباطات پر سرعت، بتواند نقش ذخیره15 را نیز برعهده گیرد.

مقصود از نگارش چنین مطلبی بیان خلاصه روش ها و متدلوژی طراحی و اجرای شبكه های Wireless است. آنچه در سطرحهای آتی خودنمایی می كند حضور دانش، تجربه، مهارت و خلاقیت پرسنل این شركت در جهت ارائه كارآمدترین سیستم است.

می خواهیم به اختصار از روش های بكار گرفته شده در طراحی و اجرای پروژه های Wireless خود سخن بگویم و اینكه در یك پروژه جدید از چه الگویی در امكان سنجی، طراحی و اجرا پیروی خواهیم كرد.

متدولوژی امكان سنجی، طراحی و راه اندازی

طراحی شبكه های Wireless به دو عامل بسیار مهم بستگی دارد. هر كدام از این عوامل به فراخور نیازهای خود، ویژگی های خاصی دارد كه همگی به صورت زنجیروار در نحوه طراحی و اجرای سیستم موثرند. لذا در مرحله اول باید به بررسی این عوامل و موارد كلی كه زیر مجموعه آنها قرار دارند، بپردازیم.

در طراحی یك شبكه Wireless می بایست ابتدا به بررسی شرایط محیطی و امكان پذیری برقراری ارتباط پرداخته می شود. بررسی شرایط دارای فاكتورهای خاصی بوده و ابزارهای متناسب با آن را می طلبد.

 

تعیین پارامترهای فیزیكی

بازدید از نقاط مبدا و مقصد

بدست آوردن طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا بوسیله GPS


 

گام اول بازدید از نقاطی است كه می بایست به یكدیگر متصل شوند؛ پس از آن به كمك ابزارهایی از قبیل نقشه توپوگرافی منطقه، قطب نما، ارتفاع سنج، دوربین، دستگاه 16GPS و تجهیزاتی متفاوت دیگر به بررسی شرایط موجود پرداخته و ارتفاع مورد نیاز برای بدست آوردن 17Line of sight بین دو نقطه محاسبه می شود.

 

در گام بعدی با توجه به اطلاعاتی كه ابزارهای مذكور در اختیار قرار می دهند، مشخص خواهد شد ارتباط به صورت مستقیم ممكن است و یا خیر

 


 

اگر ارتباط مستقیم بین دو نقطه به دلیل قرار گرفتن موانع طبیعی ممكن نباشد می توان از نقطه سومی كمك گرفت كه به سمت این دو نقطه دید كاملا مستقیم دارد. در این حالت ارتباط ساختمان A با ساختمان B از طریق ساختمان C برقرار خواهد شد. در غیر اینصورت امكان ایجاد ارتباط Wireless وجود ندارد.

ممكن است ارتفاع هر دو ساختمان به اندازه كافی، مناسب بوده و نیازی به نصب دكل باشد، موارد دیگری مطرح می شود كه باید به دقت مورد بررسی و كارشناسی قرار بگیرد.


 

تعیین نوع دكل

دكل های مخابراتی به صورت كلی به دو دسته دكل های مهاری و دكل های خودایستا تقسیم می شوند. دكل های مهاری اغلب بر روی پشت بام نصب می شوند، حال آنكه دكل های خودایستا می بایست بر روی زمین نصب شوند اگر بخواهیم از دكل های استفاده كنیم باید به عواملی همچون طول و عرض و وضعیت پشت بام، نوع پوشش سقف و استحكام و مقاومت آن توجه كافی داشته باشیم.

بر روی ساختمانهائی كه پشت بام آنها فضای كافی برای مهار نمودن دكل از سه طرف ندارد و یا سقف با پوشش شیروانی دارند نمی توان دكل نصب نمود.

از سوی دیگر برای نصب دكل های خودایستا، نیاز به فضای باز بیرون از ساختمان است.

دكل های خود ایستا نیاز به فوندانسیون و پایه بسیار مستحكمی دارند.

از سوی دیگر بعد از اینكه پس از بررسی ها مقرر شد ایجاد ارتباط به صورت Wireless ممكن است باید به موارد دیگری پرداخته شود.


 

تعیین پارامترهای رادیویی

در تعیین نوع تجهیزات باید به پارامترهای مختلفی توجه داشت.

الف) انتخاب نوع دستگاه

برای انتخاب نمودن دستگاه Wireless باید به عوامل متعددی توجه داشت.

مواردی از قبیل سرعت و پهنای باند، نوع وحجم اطلاعاتی كه باید رد و بدل شود، برنامه های كاربردی ای كه باید از روی لینك اجرا شود و مواردی از این نوع در انتخاب نوع تجهیزات نقش مهمی برعهده دارند بر اساس استاندارد و پرونكل ارتباطی كه دستگاه از آن تبعیت می كند، سرعت و پهنای باند آن تعیین می شود همچنین پارامترهایی چون باند فركانسی، الگوریتم امنیت شبكه، قدرت خروجی دستگاه و ... با توجه به پروتكل ارتباطی مشخص خواهد شد.

ب) انتخاب نوع آنتن

فاصله بین دو نقطه، توپولوژی ارتباطی18، زاویه دو نقطه نسبت به یكدیگر و همچنین هم بندی ارتباطی19 هم و مواردی از این دست نیز، نوع آنتن را مشخص خواهد نمود.

آنچه ذكر شد دربردارنده دیدگاه و متدلوژی امكان سنجی، طراحی و نصب شبكه های wireless این شركت است. كلیه سوابق طراحی و اجرای این شركت بر اساس این دیدگاه بنا شده اند.

در قسمت آخر تلاش بر این گردیده تا با معرفی مختصر شركتهای معروف در زمینه محصولات wireless این دید را به خواننده داده تا برای آشنایی هر چه بیشتر در فعالیتهای عملی و كاربردی در زمینه شبكه خصوصاٌ شبكه های بی سیم محلی LAN wireless مفید واقع شود .

 

پاورقی

3-Online

4- Mobility

5- Flexibility

6- Economic

7- Scalability

8- Full Infrastructure

9 - Wireless

10 -Office

11- Factory

12- Residential Area

13- Multipolien Area Network

14- Back Bone

15- Backup

16- Global Position System

17-Line of sight

 

18-Point to point or point to Multipoint

19- Star or Meshطبقه بندی: تکنولوژی،
ارسال توسط مهدی میرحسینی | تاریخ : جمعه 9 آبان 1393 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر